SIU 2015

İnönü Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Sinyal İşleme ve İletişim Kurultayına "Sentetik Elektrokardiyografi Sinyalleri Üzerinde QT Aralığının Belirlenmesi" konulu bildiri ile katılım gerçekleştirdik. 

Sinyal İşleme ve İletişim Kurultayı Hakkında

Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları (SİU) Kurultayı, sinyal, görüntü, video ve ses işleme ile bunların iletişimi, bilgisayarda görü ve örüntü tanıma gibi alanlarda teori ve uygulamaya yönelik araştırma sonuçlarının sunulduğu en önemli ulusal konferanstır. Bu sene 23.’sü gerçekleşecek olan SIU konferansı, 1993 yılından bu yana sinyal işleme ve iletişim alanlarında çalışmalar yapan bilim insanlarını bir araya getirmeye devam etmektedir. SİU’da yayınlanan makaleler uluslar arası kabul görmekte ve IEEE Explore dijital kütüphanesine dahil olması için sunulmaktadır.

IEEE’nin katkılarıyla 23. Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı, İnönü Üniversitesi Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendislikleri Bölümleri tarafınca 16-19 Mayıs 2015 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi, Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

Kurultaya "Sentetik Elektrokardiyografi Sinyalleri Üzerinde QT Aralığının Belirlenmesi" konulu bildiri ile katılım gerçekleştirdik. Çalışmaya katkılarından dolayı değerli hocam Yrd. Doç. Dr. A.Fatih KOCAMAZ'a teşekkür ediyorum. Çalışmanın özetini ilgili olan site ziyaretçileri için paylaşıyorum. 

Sentetik Elektrokardiyografi Sinyalleri Üzerinde QT Aralığının Belirlenmesi
Determination of QT Interval on Synthetic Electrocardiogram

Özetçe - Elektrokardiyografi, kardiyovasküler rahatsızlıklara tanı koyma ve değerlendirme amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Kalp hızı, ventriküler aksiyon potansiyelinin en önemli belirleyicisidir. Bu nedenle QT aralığı kalp hızıyla ters orantılı olacak şekilde değişmektedir. QT aralığının hesaplanma ve düzeltme gereği bu durumdan kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, sentetik elektrokardiyografi sinyalleri, bir önişleme sürecinden geçirilmiş ve temel bileşenler analizi ile sinyal üzerindeki gürültülerin azaltılması sağlanmıştır. Daha sonra sinyal özellikleri çıkarılıp son olarak QT aralıkları Bazett yöntemiyle ile belirlenmiştir. 

Anahtar Kelimeler - QT Analizi, Bazett, Temel Bileşenler Analizi

İlk Poster Deneyimi

Kurultaya katılım kapsamında akademik hayatımda ilk kez poster çalışması yaptım. A0 kağıt boyutunda istenen poster çalışması hazırlarken edindiğim ilk poster deneyimini de paylaşacağım. Posteri hazırlamak için aklıma gelen ilk yöntem Microsoft Word üzerinde çok fazla renklerin iç içe geçmediği bir poster oluşturmak oldu fakat Microsoft Word'un A0 boyutlarında doküman hazırlamaya imkan vermediğini öğrendim. Daha önce afiş yapan arkadaşlarla iletişime geçtim ve çoğunluğun bu iş için Microsoft Power Point kullandığını öğrendim. Kurultaya bir iki gün kala posterin hazırlanması ve basılması işlerini halletmem gerekliydi biraz da internette dolaştım ve sonunda Power Point kullanarak basım içini hallettim. Bir kaç farklı programdan da haberdar oldum ve konu ile ilgili bir kaç güzel site keşfettim. Aşağıdaki siteleri ziyaret etmek isteyebilirisiniz.


İlk posterim baskıdan ağır ağır çıkıyor

Site Önerileri

 1. İsmail Arı - Akademik Poster Hazırlama
 2. University at Buffalo Libraries

 3. ASU'ya Tüyolar - Power Point ile Akademik Poster Hazırlama

Önerilerim

 1. Kullanacağınız Programa Karar Verin
  Öncelikle kullanacağınız programa karar verin. Eğer paket programları kurcalamayı seviyorsanız Scribus sizin için iyi bir seçim olabilir. Adobe Illustrator ya da Corel Draw'da vektöreyel yönleri güçlü ve baskı kalitesi yüksek posterler hazırlayabilirsiniz. Benim zamanım kısıtlı olduğundan Power Point kullanmayı tercih ettim ve neticede pişman da olmadım, gönül rahatlı ile tavsiye ederim. 
 2. Görsellere Dikkat Edin
  Öncelikle posterinizde gereksiz detaylardan, mümkünse formüllerden kaçının! Olayları mümkün olduğu kadar görsellerle anlatmaya çalışın. 
  Poster içerisinde kullanılan görsellerin yüksek çözünürlüğe sahip olmasına ve dpi değerinin en az 300 olmasına özen gösterin. Eğer ağ, akış çizelgesi, program yapısı vb... vektör tabanlı çizimlerin yeterli olacağı görseller varsa ise bunları vektör tabanlı çizim yapan programlarla çizmenizi (Microsoft Visio, Adobe Illustrator, Corel Draw vb...) öneririm. Bir de görselleri kayıt ederken JPG gibi kayıplara neden olacak bir format yerine .eps ya da .tif gibi dosya formatlarının kullanılması faydalı olacaktır. 
 3. Font Seçiminde Okunabilirliği Önplanda Tutun
  Font seçiminde öncelik rahat okunabilir bir font ailesine karar vermektedir. Mümkünse afişin hemen her yerinde aynı font ailesinin kullanılması görsel açıdan iyi olacaktır. Posterinizin boyutlarına bağlı olarak başlık, metin, resim yazısı, referanslar gibi bölümler için font boyutlarını önceden belirlemenizi tavsiye ediyorum. Örneğin A0 boyutundaki afiş çalışmam için tercihlerim: Ana başlık 86pt, yazar bilgileri 46pt, alt başlıklar 40pt, düz metinler 32 pt, referanslar 12 pt ve vektör tabanlı çizimler için Microsoft Visio. 
 4. Önizleme Yapmadan ve A4 Kağıda Çıktı Almadan Baskı İşine Girmeyin
  Poster için gerekli tüm hazırlıkları tamamladıktan sonra A4 kağıda bir önizleme çıktısı almanızı tavsiye ediyorum. Olası yazım yanlışları, şekiller üzerindeki eksiklikler, referansların kontrolü gibi pek çok konuda çıktı üzerinde okuma yapmak faydalı olacaktır. Aksi durumda kocaman bir kağıt üzerinde yaptığınız hataları görmek canınızı sıkabilir. 
 5. Matbaaya Giderken Proje Dosyası Yerine PDF Uzantılı Dosyanızı Götürün
  Her şey tamam ve tüm kontrolleri yaptıysanız, baskıya giderken PDF uzantılı bir dosya götürmenizi tavsiye ederim. Programlar arasındaki uyumsuzluklar, versiyon çakışmaları, sunum yaptığınız programın matbaacıda olmaması gibi tüm sorunları PDF formatı halleder. Karşınıza çıkacak olası bir sorun da ekranda gördüğünüz renkler ile baskıdaki renklerin farklı olması olabilir. Bu nedenle PDF dönüşüm işini yaparken renk modunu CMYK olarak ayarlamanız bu küçük sorunu oluşmadan halletmenizi sağlayabilir. 
 6. Poster Çantanızı Hazırlayın
  Büyük emekler vererek hazırladığınız posteriniz baskından çıktı ve artık herşey hazırsa, poster çantanızı hazırlayın. Yolculuk esnasında poster çantanız posterinizin yıpranmasını önleyecektir. 
2015-05-20, Çarşamba
İlgili Dökümanlar